Jaké jsou rozdíly mezi Amway a pyramidami?

Většina z nás se určitě v minulosti setkala s pojmem “pyramidová hra”, “pyramida”, “sněhová koule” nebo “Ponziho schéma”. A většina z nás má tato označení spojená s podvodem, nekalou činností, s něčím, kde lidé přicházejí o peníze. O to víc je zarážející, že když se zkusíte zeptat lidí, co je principem pyramidové hry a proč se vlastně jedná o podvod, drtivá většina lidí není schopna Vám dát správnou odpověď. V nejlepším případě mají jen mlhavou představu o tom, že v pyramidové hře se buduje nějaká “struktura”, “pavouk”, “síť”, “strom”, “kmen” a ten “nahoře” vydělává nejvíc. Bohužel díky této neinformovanosti někdy lidé do stejné kategorie řadí i zcela legální obchodní systém – tzv. multilevel marketing (MLM). Zcela zbytečně, jen díky své neinformovanosti, v minulosti mnoho lidí odmítlo nabídku některé ze společností, které tento systém využívají, a která by přitom, kdyby opravdu rozuměli tomu, co to je pyramidová hra, mohla pro ně znamenat zajímavé finanční přilepšení.

Svou vinu na tom, že lidé mají v informacích mnohdy guláš, nesou mj. i bulvární média a především pak komentáře “všeználků” na internetových diskuzích, kteří chtějí za každou cenu vypadat chytře a papouškují názory jiného “všeználka” z jiné internetové diskuze, který si to přečetl od jiného “všeználka”…

Naštěstí dnes existují i seriózní blogy, kde se člověk může dozvědět opravdu fundované informace podložené věrohodnými zdroji, jako jsou závěry FTC či soudů. Asi nejlepší a nejkomplexnější informace o tom, jak rozpoznat pyramidovou hru od MLM, najdete v článku MLM vs. Pyramidové hry na stránkách Amway-Fakta.

Share Button

2 komentáře: „Jaké jsou rozdíly mezi Amway a pyramidami?

  1. V posledních “dnech” se na internetu (FB) množí reklamy na projekt zvaný MEGASPOOLER. Co se skrývá za tímto projektem a co “není” na první pohled vidět? Systém běží automaticky ve virtuální měně Bitcoin. Vklad je za 0,01 Bt (asi 250,-). Ve videích se holedbají tím, že dříve se toto dělalo manuálně (třeba Skyline toto dělal manuálně) a nyní systém automatický řadí lidi do sítě. Z vkladů pripadne 20% firmě (zakladateli), 40% sponzorovi a 40% se rozděluje do sítě. Neexistuje žádný produkt, vložené peníze se pouze přerozdělují… Myslím si, že nezáleží na tom, zda se to děje manuálně nebo se automaticky přiřazují lidé tak, aby měli všichni stejně (Lépe je na tom člověk, který k automatickému řazení přidává ještě manuálně.) Tato pyramidová hra je dle mého maskovana dvěma věcmi. Jednak je to virtuální měna Bitcoin (Což sice nejsou reálné peníze, ale za peníze se to směňuje.) a za druhé na částce ve výši 250kč nikomu nebude moc záležet a tak to nechá plavat. A tohoto si je autor myslím plně vědom. V České republice a dalších zemích neexistuje zákon stanovující pravidla legitimní MLM a oddělující ho od pyramidových her. Přitom by dle mého stačilo jen přijmout nebo vycházet ze soudního rozhozhodnutí FTC vs Amway z roku 1979, kde jsou ty rozdíly popsány.
    Také o sobě ten MEGApaskvil tvrdí, že jsou nejlepší multilevel marketing na internetu 😀 v čem tedy schovávají ten marketing a co obchodují to opravdu netuším 😀 Má už s tímto někdo nějaké zkušenosti? Žeby další Kairos?

    1. Kairos měl alespoň nějakou legendu, která (dokud si ji člověk neprověřil) zněla zajímavě a proveditelně. Tady se nikdo tvorbou legendy ani neobtěžuje. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *