Nový projekt nebo “stará” Amway?

Na světě existují stovky a stovky MLM firem s nejrůznějšími produkty a službami. Denně vznikají nové firmy, ale také každý den některé z těchto firem končí. Jaký je rozdíl mezi Amway a ostatními MLM firmami? Je opravdu marketingový plán Amway tak zastaralý a špatný, jak se někteří pokoušejí tvrdit? Jaká mohou být úskalí u nově vzniklých firem?

Při zvažování do jakého MLM vstoupit, máme na výběr z firem využívajících různé typy systémů odměňování. Můžeme začít podnikat s firmou používající binární systém, unilevel marketing, matrixový systém nebo Stair Step Brakeaway. Velká většina z těchto systémů stanovuje distributorovi určitá omezení v budování byznysu nebo si klade podmínky pro výplatu odměn.

Problémem binárního systému tak může být nemožnost budovat více než jen dvě větve, ale zase jakkoliv hluboko. Distributor, aby měl  motivaci budovat byznys vyrovnaně, dostane zaplaceno jen z té slabší linie.

Firma provozující binární systém nemá většinou dlouhého trvání. Aby se dostal produkt (často nižší kvality a vyšší ceny) rychle mezi co největší počet lidí bez toho, aby se proflákly jeho parametry,  spustí se naráz  třeba i několik desítek trhů (platí i pro firmy vyznávající jiný systém odměn). Firma tak vykazuje zpočátku velice rychlý růst a přiláká tím nové lidi, kteří vítají, na první pohled, velice jednoduchý a oblíbený systém. Lidé se dříve či později dozví informace o kvalitě produktu a jeho ceně a přijdou jim nepohodlná omezení při budování byznysu. Při vstupu tak netuší, že za pár let mohou začínat znovu někde jinde, nebo že jejich firmu odkoupí jiná firma, nebo že na dobro zanevřou proti síťovému marketingu, protože je přeci vše špatné a nic nefunguje…

Unilevel marketing vás sice neomezuje na šířce, ale dostáváte odměnu jen do určité (např. druhé až třetí) úrovně v hloubce. Matrixový systém a OMEZENÝ Stair Step Breakaway pro změnu omezuje na budované šířce i hloubce, některé z nich více, některé méně. Další omezení nebo chcete-li nařízení pro nárok na odměnu je přítomnost, v mnoha případech, povinných odběrů (nákupů) či povinného náboru nových lidí. Výše zmíněné podmínky nejsou samozřejmě transparentní. Každá firma si upravuje podmínky k obrazu svému a také k obrazu potenciálních distributorů, aby měla firma něco nového, něco lepšího, než mají jiní, a byla tak “přitažlivější”.

Je tu ale jeden varovný signál – pouze 23 z 50 největších firem v oboru MLM v USA (tj. jen necelá polovina) je starších než 20 let! Jen 8 z nich dosáhlo obratu 1 miliardy USD. A jen 2 z nich mají přes 5 miliard USD.

Mnozí tvrdí že Amway už je zastaralá firma a že dnes jsou mnohem modernější firmy s daleko lepším odměňovacím systémem. Někdo dokonce tvrdí, že Amway už končí (tvrdí to už posledních 50 let 😀 ). Kdo už dělá Amway byznys déle, tak se tomuto jen zasměje. Představme si následující situaci… Dejme tomu, že je pravda to, že na Amway je již pozdě a že končí. Nyní si představme ty tisíce a tisíce diamantů, jak říkají svým skupinám: “Lidi, už nenakupujte, končíme; už nesponzorujte, je už na to pozdě…” …a pak všichni hromadně vrátí licence a všech těch několik milionů lidí půjde a zaregistruje se do firem či projektů (nebo na úřady práce 😀 ), které zde za pár let nebudou. 😀 😀 😀

Je pošetilé myslet si, že Amway končí a že už je pozdě začínat, naopak Amway roste rychleji, než kdy rostla. Každým rokem dosahují desítky tisíc lidí nových úrovni od Platiny výše (stovky tisíc nižších úrovní nepočítaje). Je to více lidí, než má řada nových projektů a skvělých nových MLM, které jsou zajisté lepší než Amway, vůbec členů. 😀 😀 😀  Má více produktů, než kdy měla, má více a více patentů, než kdy měla. Přidává do marketingového plánu více odměn, další a další možnosti jak si navýšit svůj příjem a více  a více partnerských obchodů má zájem o spolupráci s firmou Amway.

Amway využívá pro své odměňování NEOMEZENÝ Stair Step Brakeaway systém odměn, kdy distributora neomezuje na budované šířce či hloubce, nestanovuje mu žádné povinné odběry, ani žádné povinné nábory. Distributor má vždy nárok na příslušnou odměnu, která mu náleží z neomezené šířky a neomezené hloubky. Systém neomezeného Stair Step Brakeaway využívá Amway jako jediná firma na světě. Rovněž jako jediná firma na světě má asociaci distributorů, kdy několik desítek Diamantových distributorství spolurozhoduje o krocích firmy, nových produktech, nových odměnách a podobně. A jako jediná firma měla nejprve založenou základnu své sítě a až o rok později si ze svých řad zvolila Riche De Vose a Jaye Van Andela pro založení firmy Amway.

Možná že na někoho bude tento článek působit dojmem, že jsem proti všemu a upřednostňuji jen  Amway. Tento článek má lidem otevřít oči a přimět je k přemýšlení, aby se bezhlavě nevrhali do každé super-hyper nabídky, kterou dostanou (v různých inzercích jich nabízejí desítky týdně). Nebo vám přijde cool začínat každých pár let znovu? Je proti tomu jednoduchá ochrana. “Jděte” po historii firmy! Pokud firma vychovala dostatek úspěšných distributorů (lze ověřit). Pokud má firma unikátní produkty, ideálně podložené patenty (lze ověřit). Pokud firma vyplácí odměny (lze ověřit)… Taková firma bude jistě hodnotnější než firma která vznikla loni a její produkty jsou ve vývoji, v procesu schvalování EU, ministerstva (čehokoliv) a podobně 😀 , ke kterýmžto skutečnostem stejně většinou nikdy nedojde… Krom Amway jsou samozřejmě i jiné firmy, které respektuji. Jen jsem nerad, když mě kdokoliv v čemkoliv omezuje, něco mi nařizuje, má cokoliv nižší kvality, méně platí a proto volím Amway. 🙂 🙂 🙂

Share Button

1 komentář: „Nový projekt nebo “stará” Amway?

  1. Pingback: Jako Amway, ale lepší? Část 3. - Máme lepší odměňovací systém | Amway – Fakta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *