Je školící systém Amway vymývání mozků?

Čas od času se objeví jedinci mající semináře a školící materiály v podobě knih a CD za vymývání mozků. Nebudu zde sáhodlouze rozvádět, co jsou tito jedinci zač. Postačí snad kratičké konstatování, že lidé, kteří toto o Amway tvrdí na českém Internetu, byli odhaleni jako náboženští fanatici – první, pan Luboš Černý, vyznává učení náboženské sekty Branhamistů (důkaz zde) a druhý, pan Lukáš Havlíček, je přesvědčen, že když mu nešel počítač, mohli za to démoni a fakt, že provozoval okultní praktiky (důkaz zde). Téma tzv. “vymývání mozků” je ale velmi zajímavé, takže se nyní pojďme podívat na to, zda Vám náhodou něco takového na Amway seminářích nehrozí.

Pokud bychom pominuli to, že každý na světě máme jistým způsobem “vymytý mozek” (přijmutím určitých informací) a my si jen vybíráme, kdo nám ho bude mýt 😀 je toto skutečně pravda nebo opět jeden z dalších nesmyslů šířících kritiky?

Termín “vymývání mozků” vznikl v dobách studené války a CIA jím označovala čínské přesvědčovací praktiky. Mohou existovat nějaké techniky, které by zapříčinily, že se budete rozhodovat nikoli podle vlastní vůle, ale podle vůle někoho jiného? Dle psychologů ale nic takového není možné! Neexistuje technika, kterou byste přinutili svéprávného člověka, aby se z něj stala jiná osobnost nebo aby pasivně přijal Vaše názory za své. Vše co děláte, děláte jen na základě vlastní úvahy a vlastního rozhodování… Můžete se sice trochu nechat ovlivnit pocity známého, výkony produktu v televizní reklamě, předvolebními sliby politické strany a pod. To vše spadá do takzvaného emocionálního rozhodování. Při negativních zkušenostech nastoupí většinou logické rozhodování a už stejně zbrklé rozhodnutí (ovšem nad stejnou věcí 😀 ) podruhé pravděpodobně neuděláte.

Takže to zopakuji ještě jednou:  Vymývání mozků neexistuje! Pokud Vám někdo bude tvrdit opak, je buď neinformovaný, nebo je to lhář, který Vás chce vystrašit.

Citujme server sisyfos.cz:

Přesvědčit jinou osobu, aby přijala za svůj cizí názor nebo ideologii, ve smyslu “vymytí mozku“, lze pomocí různých metod. Naproti tomu brainwashing ve smyslu kontroly mysli, „mind control“, tedy řízení myšlení a činnosti jiné osoby bez jejího souhlasu, neexistuje. Z neurovědeckého hlediska není možné, aby bylo možno mozek člověka cíleně řídit, neexistují ani psychologické ani technické postupy, kterými by bylo možno toho dosáhnout.

Ano, skutečně, to, že někdo změní názor na Amway podnikání a ze skeptika se stane zastánce (a takových případů jsou skutečně spousty), to je vcelku běžné. Jak k tomu ale dochází? Třeba tak, že dostanete relevantní informace, které se kritici snaží zamlčet nebo překroutit. Je tohle vymývání mozku? Těžko, protože Vás nikdo neřídí. Vy sami děláte rozhodnutí, zda podané informace jsou dostatečně průkazné.

Hrozí Vám tedy, že půjdete na seminář Amway a vrátíte se jako jiná osobnost, která bude dělat věci, které se příčí její vůli, jak se Vás někteří snaží přesvědčit? Podle vědců nic takového možné není! Ano, možná budete po semináři více informovaní, možná, když si vyslechnete příběhy ostatních úspěšných lidí, budete si více věřit, že to můžete dokázat také… Ale opět – pořád jste to Vy! Takže, je to vymývání mozků? Nebo tomu budeme říkat motivace, inspirace? Vyberte si sami.

Je třeba říci, že firma Amway neorganizuje žádné semináře a školení (kromě produktových), neprodává CD ani knihy…  Školící systém nebo také systém osobního a podnikatelského růstu je samostatnou společností, oddělenou od firmy Amway, která je vedena úspěšnými distributory, jež lidem předávají informace o správném budování Amway byznysu. Ve světě je školících systému mnoho, vzhledem k tomu, že mnoho úspěšných distributorů ve spoustě Amway organizací má “své” vlastní školící systémy. Mezi jeden z nejúspěšnějších patří systém Dextera a Birdie Yagerových, kteří spolu s jejich třemi syny (Steve, Jeff a Doyle) jsou dnes na úrovni Zakladatelských Crown Ambasadorů s 65 FAA body a rozsáhlým mezinárodním podnikáním.

Manželé Yagerovi vstoupili do Amway byznysu v roce 1964. Po měsících aktivní činnosti zjistili, že zabere spoustu času vzdělávat a motivovat svou organizaci… Hledání způsobů, jak by mohli se skupinou lidí pracovat, aniž by u toho museli fyzicky být, je dovedlo až ke knihám osobního rozvoje, které nejenže začali sami číst, ale také (spolu s nahrávkami úspěšných distributorů) je distribuovat do své organizace. Skrze knihy a nahrávky pak byli schopni předat potřebné informace dalším lidem. Pod vedením jejich třech synů založili v roce 1987 společnost InterNET Services. V tom samém roce byla stejným názvem pojmenovaná síť počítačů, jejíž komerční provoz se ovšem spustil až o sedm let později, čili v roce 1994 😀 Kancelářské a skladové prostory firmy InterNET se nachází na ploše o rozloze 365 000 čtverečních stop (asi 34 000 metrů čtverečních) ve Fort Mill v Jižní Karolíně. Společnost vydává vzdělávací a motivační audionahrávky úspěšných distributorů, některé knihy a další pomůcky potřebné k budování byznysu. Vzdělávací materiály jsou distribuovány do spousty Amway organizací po celém světě. Tato firma také organizuje některé semináře a akce pro organizaci Yager a pro skupiny, které jsou na tento vzdělávací systém napojeny. Je pravdou, že atmosféra na seminářích je jiná, než na jakou jsme zvyklí. Být odlišný však nemusí být na škodu 🙂 Lidé, kteří dělají věci jinak, jsou mnohdy lépe placeni, než ti, co jdou s davem a v očích ostatních jsou “normální”. Od tohoto školícího systému je odvozena celá řada menších systémů napříč celým světem Amway. Některé, převážně začínající MLM společnosti, se snaží všemožně kopírovat tento systém, ale kopie nikdy nebude jako originál. Zvláště, když konkurenční MLM společnosti mají významnou absenci úspěšných distributorů nebo informace o budování jejich byznysu plynou od někoho, kdo sám byznys nebuduje…

Účast ve vzdělávacím systému není samozřejmě povinná, každý distributor si může dělat Amway takříkajíc “po svém” (při dodržování obchodních zásad). Bylo by však moudré nechat se inspirovat výhrami a úspěchy ostatních? Jistě že ano, vždyť distributoři, kteří nejsou napojení na žádný ze školicích systému dělají jen mizivé obraty Amway a mají tudíž také jen mizivé příjmy a úspěchy…

Mnozí se shodují na tom, že vzdělání ze systému osobního a podnikatelského růstu není dobré jen pro budování MLM byznysu, ale má i svou přidanou hodnotu pro klasické podnikání, zaměstnání nebo osobní život.

Share Button

2 komentáře: „Je školící systém Amway vymývání mozků?

  1. Je jedno jestli si to uvědomujeme nebo neuvědomujeme všechno kolem nás nám neustále vymývá mozek. Je to dané tím, že se svět neustále mění a každý druh, který se nepřizpůsobil novým podmínkám, tak vyhynul. Takže to platí i u lidí. Důležitý je cíl, ke kterému chceme směrovat. Náš mozek neustále aktualizuje své údaje. Pokud dnes začneme žít jako bezdomovec, pít “krabičák”, tak dojde k vymytí mozku a naučíme se, jak přežít na ulici. Naše předchozí zvyky ustoupí do pozadí… Takže průměrný občan naší vlasti si vymývá mozek bulvárními časopisy, poslechem rádia v automobilu, facebookovými texty různých přátel, večer televizní vymývání a přes den si to potvrzuje se stejně myslícím okolím. Stává se (nebo zůstává) průměrným občanem. Vědec se zaměřením na fyziku si vymývá mozek texty např. od Einsteina, Bohra apod., stává se fyzikem, děti jsou podrobeni již v dětství tvrdému vymývání mozků ve škole – matematiky, český jazyk, …..
    A stejně je to i v distribučních skupinách napojených na firmu Amway. Tam se studují stimulační materiály, zaměřené na komunikaci s jinými, finanční gramotnost, příběhy jiných úspěšných distributorů, apod. Cílem je stát se úspěšným ve svém podnikání. Na seminářích není větší pozdvižení, než u fanoušků hokeje, nebo u politických mítinků (tam je cíl blahobyt kandidátů na politické posty :-D).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *